Upsidedown is a WordPress theme design that brings blog posts rising above inverted header and footer components.

günlük 400 milyon, aylık 600 milyon aktif kullanıcısıyla instagram önde gelen popüler sosyal ağlardan biri.

akıllı telefonların yayılması mı instagram’a yayıldı yoksa instagram gibi uygulamalar yüzünden mi akıllı telefonlara rağbet arttı bilemiyorum ama instagram’ın hayatımızda köklü değişikliklere sebep olduğunu düşünmek için yeterli sebeplerim var.

aşağıda gördüğünüz şubat’17 rakamlarına göre instagram’ın en popüler marka hesapları*; ilk sırada nike geliyor, onu national geographic izliyor.** bu iki hesabı da yine spor ve moda markaları takip ediyor.

instagram

markaların hesaplarını bir kenara bırakırsak çevrenize baktığınızda kahve kupasının yanında çekilen kitap fotoğraflarının inanılmaz ilgi çektiğini düşünebilirsiniz ama hashtag arama sonuçlarına bir bakalım;***

  • #fashion 360 milyon
  • #fitness 184 milyon
  • #travel 167 milyon
  • #book 22 milyon
  • #culture 10 milyon
  • #concert 20 milyon
  • #movie 22 milyon

bu rakamlara yan açılımlar dahil değil ama yine de arada resmen uçurum var.

instagram üç temel konudan ibaret; moda + spor + seyahat. bu üç konunun ortak noktaları ne mi?

cevabı hepimiz biliyoruz; artık daha iyi fotoğraflar çekmek için yaşıyoruz.

tanıdığımız ya da tanımadığımız insanların fotoğraflarına bakıyoruz, etkileniyoruz ve  onlarda olanı taklit etmekle kalmıyor daha iyisi için çabalıyoruz. bunun da altında dikkat çekmeyi istemek, kıskanmak gibi gibi duygular olduğu çok açık.

bunu kişisel olarak sonu gelmeyecek bir mücadele olarak görüyorum ve bir noktada da  psikolojik açıdan yıpratıcı olduğuna inanıyorum. bu işin kazananı ise açık arayla markalar kesinlikle. çünkü günün sonunda daha iyi olmak için yaptığımız şey daha çok para harcamak oluyor, ister spor için ister seyahat için isterseniz kitap okumak için…

* https://www.statista.com/statistics/253710/leading-brands-ranked-by-number-of-instagram-followers/

** ek bir not daha; nike ve nat geo 2 yıl önce yaklaşık 10’ar milyon takipçiye sahipmiş (http://blog.iconosquare.com/top-14-brands-instagram/). artış muazzam değil mi? nisan 2017 itibariyle nat geo 74 milyon kullanıcıyla nike’ı arkasında bırakmış durumda (https://socialblade.com/instagram/)

*** en çok kullanılan hashtag’lere https://top-hashtags.com/instagram/ adresinden erişebilirsiniz; ben telefondan bakıp kategori bazında arama yaptım. geç gelen edit: bu rakam ilgili kelimeyle kaç fotoğrafın etiketlendiğini gösteriyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: