Upsidedown is a WordPress theme design that brings blog posts rising above inverted header and footer components.

ilk kitabım: “e-ticaretin kara kutusu”

Written in

by

dün akşam, üzerinde bir süredir çalıştığım kitabımı son bir kez daha okudum. bir kaç revize daha yaptım ve *pdf’e dönüştürerek blog’uma yükledim.

kitabın doğrudan linkine buradan ulaşabilirsiniz.

kendimi bildim bileli yazı yazıyorum ve kitap yazmak aklımın bir köşesinde hep vardı. fakat kitap fikirlerim kurgu hikayeler üzerine yoğunlaşıyordu. fakat günün sonunda kendimi de şaşırttım ve ilk kitabımı e-ticaret ve pazarlama üzerine yazdım.

kitabı yazarken eğitimlerimde, mentorluklarımda ne anlatıyorsam onları anlatır gibi yazmaya çalıştım. jargondan geçilmeyen, zor cümlelerle bezeli kitapları oldum olası sevmemişimdir, bu nedenle hikaye anlatır gibi bir çizgi tutturmaya çalıştım.

ama beni en çok zorlayan şey konuyu belli bir eksende tutmaya çalışmak oldu; “bunu da mı eklesem”, “bunu da mı yazsam” sorularının ardı arkası gelmedi. ama mümkün olduğunca temel konulara tutunmaya çalıştım.

şimdilik aldığım ilk yorumlar amacıma ulaştığım yönünde.

bu arada kitap ücretsiz. bazı arkadaşlarımla basalım mı satalım mı tartışmaları yaptık bolca. açıkça ülkemde ücretsiz verilen şeylerin değeri ne yazık ki daha düşük oluyor, bunun da farkındayım. ama e-ticaret ve pazarlamaya giriş niteliğinde sayılabilecek -en azından öyle olduğuna inandığım- bu kitabın ücretsiz olması gerektiğine karar verdim.

ticari amaçla kullanmadığınız ve çarpıtmadığınız sürece yazdıklarımı istediğiniz gibi basabilir, çoğaltabilir, dağıtabilir ve alıntılayabilirsiniz. bana da haber verirseniz sevinirim ama şart değil.

bir de not düşeyim; insanların neden bildiklerini paylaşma konusunda sıkıntı yaşadığını anlamıyorum. eğer sahip olduğunuz bilginin sizi vazgeçilmez yaptığına inanıyorsanız oturup bir daha düşünün. internette ulaşılamayacak bilgi yok. bilmek değil, bildiklerinizi nasıl kullanabildiğiniz önemli.

sonbahara doğru kitabın üzerinden geçip, bir kaç bölüm ekleyerek daha profesyonel dünyaya yönelik bir versiyonunu hazırlayıp basmak gibi bir niyet / niyetim var. ama o zamana kadar planlarım değişir mi değişmez mi yoksa başka şeyler mi yazarım bilmiyorum. sadece böyle bir plan var. ne olacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

yazdıklarımla ilgili her konuda bana buradan ulaşabilirsiniz.

2 responses to “ilk kitabım: “e-ticaretin kara kutusu””

  1. e-ticaretin kara kutusu (kitap) – Ömer Enis Şen Avatar

    […] Şuradan indirim okuyabilirsiniz. İlgili yazı da şurada. […]

  2. Mustafa Avatar
    Mustafa

    Keyifle okudum. Gayet başarılı ve herkesin fark edemeyeceği ince konulara da değinilmiş.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: